"Śledztwo" jest nowym typem programu popularnonaukowego. Jest to połączenie reportażu z tradycyjnym filmem edukacyjnym. Program zrodził się z fascynacji nauką i techniką. Od wiosny 2000 roku "Śledztwo" stanowi nową wersję znanego, przez wiele lat emitowanego "Laboratorium". Wiktor Niedzicki poszukuje w nim wyjaśnienia jak działa świat.
W niektórych odcinkach cyklu są to sprawy bardzo praktyczne takie jak list i urządzenia, które umożliwiają operowanie milionami przesyłek w ciagu jednego dnia. Innym razem program dotyczy początku Wszechświata lub kształtu naszej Ziemi. Są sprawy trudne takie jak problem płci i tożsamości płciowej, a czasem pozornie proste jak powstanie nowego, polskiego szybowca PW-6 lub nowego statku - samochodowca przewożącego naraz 6000 aut... Widzowie "Śledztwa" poznają w skrócie największe osiągnięcia nauki polskiej - biotechnologiczną produkcję insuliny, zastosowania promieniowania synchrotronowego oraz praktyczne wykorzystanie promieniowania jonizującego.
Na przykład "Śledztwo w sprawie... niczego" poświęcone było próżni. Czym jest próżnia i co dzięki niej możemy zyskać? Spawanie wiązką elektronów i badania zanieczyszczeń powietrza, pokrycia ochronne i specjalistyczne techniki pomiarowe, fullereny i wyłączniki prądu dla kopalń. Już z tego wyliczenia widać, że próżnia, wbrew pozorom nie jest niczym.
Programy "Śledztwo" mówią o tak ważnych sprawach jak życie we Wszechświecie i możliwość kosmicznej katastrofy, a także o praktycznych rozwiązaniach obiektów technicznych z jakich korzystamy na co dzień.