NIE TYLKO DLA WOJSKA czas trwania 21'46" Wróć do spisu filmów
Współczesne wojsko to nie tylko czołgi, piechota, artyleria, marynarka wojenna i lotnictwo. To także prace instytutów, które przygotowują nowe materiały, technologie i rozwiązania informatyczne. Jak zbudować pancerz czołgu bardziej odporny na uderzenie pocisków? W filmie zobaczymy również nowe materiały maskujące, urządzenia do wykrywania różnych zagrożeń, oraz wykorzystanie podczerwieni. Współczesna wojna to głównie zmagania elektroniczne. Niestety, komputery, także te wojskowe można podsłuchać. Zastosowanie nowoczesnych materiałów magnetycznych pozwala zminimalizować to niebezpieczeństwo. Specjaliści zademonstrują bezzałogowy pojazd oraz system umożliwiający bezpieczne szkolenie strzeleckie żołnierzy w warunkach zbliżonych do naturalnych.
Producent: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
Jeśli chcesz kupić ten film, wpisz tutaj liczbę egzemplarzy:
STRES czas trwania 16'05" Wróć do spisu filmów
Wszyscy podlegamy stresom dnia codziennego, stresom związanym z pracą zawodową lub rodzinną. Niestety, bywają sytuacje kiedy stres wiąże się z walką o życie. Czy można pomóc rozbitkom na tratwie ratunkowej, himalaistom, polarnikom, żołnierzom na polu walki? Film pokazuje badania polskich naukowców, którzy starają się znaleźć środki farmakologiczne ułatwiające przetrwanie w takich, skrajnych dla życia warunkach. Oglądamy także drastyczny "eksperyment przetrwania" w czasie którego ochotnicy przez 5 dób żyją w trudnych warunkach klimatycznych, głodni, niewyspani po to, by ludzie naprawdę walczący o życie mieli większe szanse.
Film z serii "Komitet Badań Naukowych przedstawia"
Jeśli chcesz kupić ten film, wpisz tutaj liczbę egzemplarzy:
TAJEMNICZA POWIERZCHNIA czas trwania 18'49" Wróć do spisu filmów
Niewiele osób wie, że najważniejsze i najciekawsze reakcje chemiczne i zjawiska fizyczne zachodzą na styku dwu faz, np. ciała stałego i cieczy, cieczy i gazu lub ciała stałego i gazu. Jak powszechnie wiadomo, złoto ma kolor złoty. Wystarczy je jednak odpowiednio rozdrobnić, by mieniło się wszystkimi kolorami tęczy. Można nim barwić szkło witraży, można produkować szyby pochłaniające promieniowanie podczerwone. Rozdrobnione związki metaliczne stają się wspaniałymi katalizatorami wykorzystywanymi w przemyśle. Jeszcze bardziej niezwykłe zjawiska można obserwować w pianach, które dziś powszechnie stosujemy w domu i w przemyśle. Od pianki na szklance piwa po procesy flotacji czyli wzbogacania rud. W dziedzinie badania i wykorzystywania procesów zachodzących w niepozornej, ale decydującej warstwie przypowierzchniowej polscy chemicy i fizycy odnoszą duże sukcesy. W filmie pokazane zostały m.in. osiągnięcia Instytutu Katalizy i Fizykochemii Powierzchni PAN oraz Instytutu Fizyki PAN, Instytutu Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN i Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej.
Film może być wykorzystywany na lekcjach fizyki i chemii związanych ze zjawiskami powierzchniowymi.
Film z serii "Komitet Badań Naukowych przedstawia"
Jeśli chcesz kupić ten film, wpisz tutaj liczbę egzemplarzy:
TELEZDROWIE czas trwania 8'20" Wróć do spisu filmów
Wady wzroku, słuchu, czy problemy wymowy utrudniają naukę, zdobycie atrakcyjnej pracy i karierę zawodową. Niestety, bardzo często wady te są wykrywane w dość późnym wieku, kiedy stają się poważnym problemem życiowym, a ich leczenie jest trudniejsze. Obecnie, dzięki pracom specjalistów z Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Warszawie oraz naukowców z Politechniki Gdańskiej możliwa jest szybka diagnostyka tych wad w każdej szkole w Polsce. Powstał jedyny na świecie system pozwalający na wielostronne badanie dzieci i młodzieży. Komputer natychmiast sugeruje badanemu zgłoszenie się do lekarza specjalisty, jeśli istnieje taka potrzeba. Testu są tak skonstruowane, aby nie tylko dawały poprawne wyniki, ale także były atrakcyjne dla dzieci. System korzysta z Internetu i pozwala na tanie przeprowadzenie badań całych klas i szkół. Film pokazuje możliwości systemu, jego zastosowanie i perspektywy dalszego rozwoju. Jest zachętą do przeprowadzenia badań w szkołach.
Film z serii "Komitet Badań Naukowych przedstawia"
Jeśli chcesz kupić ten film, wpisz tutaj liczbę egzemplarzy:
WĘGIEL czas trwania 19'07" Wróć do spisu filmów
Węgiel jest naszym narodowym bogactwem i najważniejszym źródłem energii. Po to, by górnicy mogli wydobywać miliony ton tego surowca stosunkowo bezpiecznie i niezbyt drogo konieczne są odpowiednie urządzenia. Jak wygląda praca w kopalni? Jak powstaje tzw. obudowa ścianowa, która zapewnia górnikom bezpieczeństwo? Jak bada się jej wytrzymałość? Co spowodowało, że polskie obudowy są w ogromnych ilościach eksportowane do Chin? W filmie zobaczymy budowane kombajny do węgla i inne, niespotykane maszyny, ale także komputery wykorzystywane w kopalni. Jak zmniejszyć prawdopodobieństwo wybuchu pyłu węglowego? Do czego służy nowoczesna kolejka, która została wyróżniona na międzynarodowych targach? Dlaczego mierzy się promieniowanie węgla? Metanomierze, gigantyczna płuczka, ale również kleje do węgla są bohaterami tego filmu.
Film może być wykorzystywany na lekcjach geografii gospodarczej Polski, a także w preorientacji zawodowej.
Producent: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
Jeśli chcesz kupić ten film, wpisz tutaj liczbę egzemplarzy:
SEKRETY PREZENTACJI NAUKI 136 stron A5 Wróć do spisu
Wiktor Niedzicki - popularyzator nauki, autor kilkuset programów telewizyjnych, kilkuset audycji radiowych, wielu artykułów prasowych i książek, wykładowca akademicki - ujawnia czytelnikowi niektóre sekrety wystąpień publicznych i prezentowania osiągnięć nauki. Krótko, zrozumiale i praktycznie.
SEKRETY PREZENTACJI NAUKI to książka, którą można polecić wielu odbiorcom. Rzecznikom prasowym instytutów i uczelni,
uczonym, którzy zostali zaproszeni do radia lub telewizji, studentom, którzy mogą w mediach prezentować osiągnięcia nauki oraz wszystkim, którzy chcą i powinni promować wiedzę.
Jeśli chcesz kupić tę książkę, wpisz tutaj liczbę egzemplarzy:
Zamówienia pisemne (najlepiej drukowane
w/g powyższego wzoru) prosimy kierować pod adresem
AMBERNET Sp. z o.o.
tel/fax: (+48 22) 839 21 59
ul. Dzika 19/23 lok.67, 00-172 Warszawa, Polska