AMBERNET - film, reklama, promocja i produkcja TV
Strona główna
Opisy programow popularnonaukowych
Programy TV
Katalog filmow edukacyjnych - nauka polska
Filmy
Ambernet jako wydawnictwo
Wydawnictwo
Kontakt z firma Ambernet
Kontakt

www.Ambernet.pl > Programy TV > Machina czasu

"Machina czasu" to nowy, niezwykły serial naukowy.
To zaskakująca popularyzacja historii i techniki.

Czym różni się nasze życie od życia naszych przodków?
W jaki sposób wynalazki, technika i technologia wpływały na bieg historii?
Program jest dyskusją fizyka - Wiktora Niedzickiego ("Laboratorium", "Nobel dla Polaka", "Kuchnia", "Od kuchni") z historykiem - dr Maciejem Wojtyńskim ("Katalog zabytków") realizowaną w naturalnych wnętrzach i plenerach historycznych.
Siłą rzeczy obaj bohaterowie różnią się w ocenie wydarzeń i ich rzeczywistego znaczenia.

Wykorzystano zabytki, stroje, ikonografię i obrazy współczesne.
"Machina czasu" to wędrówka po historii, to poszukiwanie odpowiedzi na pytania, które mógł sobie zadać każdy człowiek interesujący się historią.
Program przedstawia zaskakujące hipotezy, niezwykłe zwroty historii. Atrakcyjności dodaje mu zaciekła polemika autorów, którzy chcą dojść prawdy o dziejach Europy. Spór nie przynosi gotowych odpowiedzi na pytania tylko zmusza do zastanowienia się nad historią.

Tematem pierwszego odcinka była stal.
Czy dymarki pokonały starożytny Rzym?
W jaki sposób Piastowie zdobyli władzę w swoim państwie?
Skąd Jagiełło wziął miecze, którymi wygrał bitwę pod Grunwaldem?
Kto pokonał Napoleona?
Dlaczego zbudowano wielkie twierdze Przemyśla, Modlina, Dęblina?
Czy huty odmieniły bieg historii?

Kolejne programy były poświęcone metodom produkcji oraz konserwacji żywności, higienie i epidemiom, związkom między architekturą i metodami ogrzewania. W sumie powstało 5 odcinków niezwykłego cyklu. Program realizowano pod Grunwaldem, Malborkiem, w Górach Świętokrzyskich, w kużni w Wojciechowie, w Tczewie, we Wrocławiu, na Ostrowie Lednickim, w Modlinie i w Warszawie. Ekipy filmowe przejechały po kraju ponad dwa tysiące kilometrów.

Dlaczego tytuł "Machina czasu"?

"Machina czasu" to pojazd, którym można odbywać wędrówki przez stulecia, przeżywać fascynujące przygody i bezpiecznie wracać do "swojej" rzeczywistości. Któż z nas nie marzył o takim wynalazku?

Ambernet Sp.z o.o. zaproponowała Programowi 1 TVP S.A. cykl widowisk, który daje odbiorcom możliwość wędrówki w czasie. Ta wędrówka i przygody nie ogranicza się tylko do historii. Powstała jedyna w swoim rodzaju rozrywkowa i jednocześnie edukacyjna propozycja interdyscyplinarna Telewizji Polskiej.

"Machina czasu" to popularyzacja wiedzy historycznej, zdarzeń i sensacji sprzed wieków. Program ten to także prezentacja interesujących, a mało znanych zabytków kultury materialnej, przedstawienie osiągnięć technicznych i technologicznych średniowiecza, renesansu, XIX wieku..., a może także starożytności. Walorem są atrakcyjne zdjęcia zabytków z terenu całej Polski. W programie "Machina czasu" możemy śledzić rozwój myśli ludzkiej na przestrzeni wieków. Kolejne odcinki mają być poświęcone oświetleniu, miarom, drogom, sztuce pisania i pieniądzom.

Jak dotychczas w TVP S.A. programy popularnonaukowe przedstawiające informacje i ciekawostki z różnych dziedzin były wielką rzadkością. Także w telewizjach zachodnich połączenie humanistyki i nauk ścisłych czy technicznych jest ewenementem. Niewiele bowiem osób - dziennikarzy i naukowców potrafi jednocześnie zajmować się tymi oboma obszarami.

Wydaje się, że współpraca historyka i człowieka znającego się na technice dały niepowtarzalną okazję realizacji takiego zamierzenia. "Machina czasu" emitowana przez Program 1 TVP S.A. na przełomie tysiacleci (grudzień 2000, styczeń 2001) w recenzji "Gazety Wyborczej" została określona jako
"najlepszy, rodzimy program edukacyjny".


Ambernet Sp. z o.o., ul. Dzika 19/23 lok. 67, 00-172 Warszawa, Polska; Tel./Fax: (+48 22) 839 21 59
zarejestrowana w Sądzie Rejonowym m. st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy
Krajowego Rejestru Sądowego pod nr 0000083245; kapitał zakładowy 50000zł; NIP: 118-00-76-659
Strona główna Strona główna w nowym oknie Informacje o firmie Ambernet Informacje o PUA-V QUASAR
Edukacyjne
programy TV:
Laboratorium Barwy Nauki Cyrk Fizyków Śledztwo Nobel dla Polaka / Polski Nobel
Od kuchni Magazyn Pulsar Machina Czasu Medycyna 2000/2001 Cospar 2000
FILMY EDUKACYJNE I POPULARNONAUKOWE Wydawnictwo Kontakt