AMBERNET - film, reklama, promocja i produkcja TV
Strona główna
Opisy programow popularnonaukowych
Programy TV
Katalog filmow edukacyjnych - nauka polska
Filmy
Ambernet jako wydawnictwo
Wydawnictwo
Kontakt z firma Ambernet
Kontakt

www.Ambernet.pl > Programy TV > Nobel dla Polaka / Polski Nobel

"Nobel dla Polaka" - telewizyjne widowisko popularnonaukowe

Istnieją różne konkursy i gry - dla sportowców i poszukiwaczy przygód, dla dzieci i dorosłych, dla bogatych i tych mniej zasobnych. Jednak jak dotąd nikt nie próbował zorganizować współzawodnictwa naukowców.

Okazuje się, że walka umysłów może być pasjonująca, zwłaszcza jeśli gra toczy się o miliardy starych złotych. "Nobel dla Polaka" podczas każdej emisji w Programie 1 TVP gromadził przed odbiornikami ponad 1,8 mln widzów! Telefonowało od 3,5 do 8,5 tysiąca osób!

Zasada była dość prosta - naukowcy prezentowali projekty badań, zaś widzowie po zapoznaniu się z opiniami ekspertów głosowali na co zostaną wydane nasze pieniądze. Środki na badania pochodzą bowiem z podatków, a więc pośrednio z naszych kieszeni. Oczywiście, zgodnie z zasadami finansowania nauki ostateczną decyzję podejmowali eksperci powołani przez Komitet Badań Naukowych, ale brali oni pod uwagę także opinie widzów.

Naukowcy bardzo liczyli się z taką oceną laików. Premiowana była pomysłowość i forma prezentacji. Dlatego też podczas realizacji programu drżały ręce, myliły się teksty, przestawała działać aparatura. Wszyscy z niecierpliwością czekali na ogłoszenie wyników głosowania.

Emocji nie brakowało także widzom, którzy głosując na jedną z propozycji w systemie "Audiotele" mieli szansę wygrać komputer. "Nobel dla Polaka" to nowy rodzaj rozrywki intelektualnej zaspokajającej naturalną ciekawość człowieka.

Czy polski uczony może otrzymać Nagrodę Nobla? To zależy m.in. od środków jakie przeznaczymy na badania. Głosowanie na zaproponowane projekty ujawniały preferencje widzów. Doświadczenia wykazują, że widzowie posługujący się własną intuicją czyli tzw. "zdrowym rozsądkiem" głosowali dokładnie tak jak zespół ekspertów naukowych.

Kontynuacją "Nobla dla Polaka" był "Polski Nobel". W tej wersji programu gra toczyła się między zakończonymi już projektami badawczymi. Czy uzyskane wyniki są warte zaangażowanych pieniędzy? Czy będziemy mieli korzyści z odkryć i wynalazków? Jakie kierunki badań są najważniejsze dla widzów?

Programy "Nobel dla Polaka" i "Polski Nobel" były popularyzacją polskich naukowców i promocją fascynujących badań prowadzonych w naszych instytutach. Była to dla wszystkich szansa zapoznania się z ważnymi, choć trudnymi problemami.


Ambernet Sp. z o.o., ul. Dzika 19/23 lok. 67, 00-172 Warszawa, Polska; Tel./Fax: (+48 22) 839 21 59
zarejestrowana w Sądzie Rejonowym m. st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy
Krajowego Rejestru Sądowego pod nr 0000083245; kapitał zakładowy 50000zł; NIP: 118-00-76-659
Strona główna Strona główna w nowym oknie Informacje o firmie Ambernet Informacje o PUA-V QUASAR
Edukacyjne
programy TV:
Laboratorium Barwy Nauki Cyrk Fizyków Śledztwo Nobel dla Polaka / Polski Nobel
Od kuchni Magazyn Pulsar Machina Czasu Medycyna 2000/2001 Cospar 2000
FILMY EDUKACYJNE I POPULARNONAUKOWE Wydawnictwo Kontakt