"Nobel dla Polaka" - telewizyjne widowisko popularnonaukowe
Istnieją różne konkursy i gry - dla sportowców i poszukiwaczy przygód, dla dzieci i dorosłych, dla bogatych i tych mniej zasobnych. Jednak jak dotąd nikt nie próbował zorganizować współzawodnictwa naukowców.
Okazuje się, że walka umysłów może być pasjonująca, zwłaszcza jeśli gra toczy się o miliardy starych złotych. "Nobel dla Polaka" podczas każdej emisji w Programie 1 TVP gromadził przed odbiornikami ponad 1,8 mln widzów! Telefonowało od 3,5 do 8,5 tysiąca osób!
Zasada była dość prosta - naukowcy prezentowali projekty badań, zaś widzowie po zapoznaniu się z opiniami ekspertów głosowali na co zostaną wydane nasze pieniądze. Środki na badania pochodzą bowiem z podatków, a więc pośrednio z naszych kieszeni. Oczywiście, zgodnie z zasadami finansowania nauki ostateczną decyzję podejmowali eksperci powołani przez Komitet Badań Naukowych, ale brali oni pod uwagę także opinie widzów.
Naukowcy bardzo liczyli się z taką oceną laików. Premiowana była pomysłowość i forma prezentacji. Dlatego też podczas realizacji programu drżały ręce, myliły się teksty, przestawała działać aparatura. Wszyscy z niecierpliwością czekali na ogłoszenie wyników głosowania.
Emocji nie brakowało także widzom, którzy głosując na jedną z propozycji w systemie "Audiotele" mieli szansę wygrać komputer. "Nobel dla Polaka" to nowy rodzaj rozrywki intelektualnej zaspokajającej naturalną ciekawość człowieka.
Czy polski uczony może otrzymać Nagrodę Nobla? To zależy m.in. od środków jakie przeznaczymy na badania. Głosowanie na zaproponowane projekty ujawniały preferencje widzów. Doświadczenia wykazują, że widzowie posługujący się własną intuicją czyli tzw. "zdrowym rozsądkiem" głosowali dokładnie tak jak zespół ekspertów naukowych.
Kontynuacją "Nobla dla Polaka" był "Polski Nobel". W tej wersji programu gra toczyła się między zakończonymi już projektami badawczymi. Czy uzyskane wyniki są warte zaangażowanych pieniędzy? Czy będziemy mieli korzyści z odkryć i wynalazków? Jakie kierunki badań są najważniejsze dla widzów?
Programy "Nobel dla Polaka" i "Polski Nobel" były popularyzacją polskich naukowców i promocją fascynujących badań prowadzonych w naszych instytutach. Była to dla wszystkich szansa zapoznania się z ważnymi, choć trudnymi problemami.